Dzieci chłoną wiedzę bardzo naturalnie. Nauka języka obcego, rozpoczęta już w najmłodszym wieku, zaprocentuje znajomością danego języka w przyszłości i swobodą w posługiwaniu się nim. Kursy dla dzieci różnią się znacznie od tych, które dedykowane są dorosłym. Na czym polegają?

 

Przede wszystkim swoboda

Dzieci uczą się poprzez zabawę — to prawda dobrze znana i stosowana od lat. Niektóre szkoły proponują rozpoczęcie nauki języka obcego już przez 3-miesięczne dzieci. Najmłodsi słuchacze nie uczą się oczywiście z podręczników. Przyswajanie języka zaczyna się od piosenek, rymowanek, nazywania niektórych przedmiotów — np. zabawek. Przez samo obcowanie z językiem do trzeciego roku życia dziecko oswoi się z jego brzmieniem i łatwiej będzie mu rozpocząć regularną naukę w kolejnych latach. Obcowanie z językiem obcym to inwestycja we wszechstronny rozwój malucha. Dzięki niemu dziecko zyskuje pewność siebie i ćwiczy pamięć. Do maluszka docierają różnego rodzaju bodźce, a jego zmysły są na różne sposoby pobudzane, dzięki czemu poprawia się wrażliwość sensoryczna dziecka. Im mniejsze dziecko, tym większe prawdopodobieństwo, że nauczy się ono poprawnej, plastycznej wymowy. Badania pokazują, że dzieci, które w najmłodszych latach mają kontakt z językiem, przyswajają go tak, jak maluchy dwujęzyczne.

 

Gry i zabawy kluczem do sukcesu

Przedszkolaki i dzieci w wieku wczesnoszkolnym nadal uczą się języka poprzez zabawę. Bardzo lubią odkrywać w obcym języku to, co znają już w ojczystym. Dlatego zabawa w chowanego czy w berka z wykorzystaniem nowo poznanych słówek jest dla nich doskonałą rozrywką, ale i nauką.  Dzieci, które potrafią już czytać i pisać, mogą zacząć czytać w obcym języku i próbować swoich sił w pisaniu pierwszych tekstów. Lektorzy, którzy prowadzą kursy dla dzieci, nie zapominają jednak, że mają być to przyjemne spotkania. Najnowsze technologie pozwalają uczniom korzystać nie tylko z podręczników, ale i z aplikacji instalowanych na tabletach czy smartfonach. Uczniowie lubią z nich korzystać — grając w proponowane przez nauczyciela gry na urządzeniu mobilnym dzieci nie czują, że zdobywają wiedzę, a zwyczajnie się bawią.

 

Źródło: britishschool.pl

 

Nie tylko kurs

Uczestnictwo w zajęciach niewątpliwie jest najważniejszym elementem powodzenia nauki. Jednak warto mieć też na uwadze, że wraz z wiekiem dziecka wzrasta także trudność opracowywanego materiału. Dobrze więc, jeśli rodzice mają kontrolę nad postępami dziecka i sprawdzają, czy odrabia zadania domowe. Jeśli mama lub tata zna język, którego uczy się  maluch, mogą próbować rozmawiać ze sobą, wykorzystując nowe słownictwo, np. przez kwadrans dziennie. To niemal niezauważalne, ale bez wątpienia pomoże zrobić szybsze postępy w nauce.

 

Znajomość języków obcych jest dziś obowiązkiem. Dziecko będzie miało z nim do czynienia przez wszystkie lata nauki i zdać będzie musiało z niego maturę. Poza tym warto znać je choćby po to, by czuć się swobodnie podczas podróży za granicę. Nauka od najmłodszych lat z pewnością przyniesie efekty. To zawsze dobra inwestycja. Wszystkich, poszukujących kursów językowych we Wrocławiu, zapraszamy do kontaktu.