Mówi się, że francuski jest najtrudniejszy z europejskich języków obcych. Nie można się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że to niełatwy system, jednak chyba za jeszcze trudniejszy uchodzi nasza polszczyzna. Jak więc jest z tą nauką francuskiego?

 

Iloma czasami posługują się Francuzi?

W języku francuskim mamy do czynienia z wieloma czasami – niedużo jest jednak języków, które jak polski potrafią zamknąć opowieści o przeszłości, teraźniejszości czy przyszłości w trzech czasach. Na szczęście na co dzień Francuzi nie używają wszystkich z nich, a jedynie kilku. Dlatego na początek wystarczy opanować czas teraźniejszy, 3 czasy przeszłe (a konkretnie passe compose, imparfait i plus-que-parfait) oraz 2 czas przyszłe (a więc futur simple i futur proche). Warto też zapoznać się z podstawowymi trybami (rozkazującym, pytającym i warunkowym). Warto tu chyba wspomnieć, że w języku francuskim istnieje specjalny czwarty tryb – subjonctif, którym można wyrazić prośby i uczucia.

 

 

Kiedy porozmawiam po francusku?

To zależy od tego, na jaki temat będziemy chcieli pogawędzić. Nie oszukujmy się – kupić w sklepie bułki i soczek to nic trudnego, ale mówić po francusku podczas rozmowy kwalifikacyjnej można tylko wtedy, gdy dobrze zna się już wszystkie struktury gramatyczne. Dlatego my polecamy na początek nauczyć się zwrotów, dzięki którym zapytamy o drogę na ulicach Paryża czy poprosimy o rozmienienie pieniędzy w kasie. Jednak biegła znajomość tego języka przyjdzie dopiero po kilku latach nauki. Wiele zależy też od wysiłku, który włożymy w przyswajanie nowej wiedzy oraz od naszych predyspozycji – niektórzy mają po prostu ogromną łatwość nauki.

 

O tym, że język francuski nie należy do najłatwiejszych, przekonał się również Joey ze słynnego sitcomu Przyjaciele.

 

 

Mamy nadzieję, że niestrudzeni w boju podejmiecie się nauki tego – jakże pięknego przecież – języka. My zapraszamy na kursy językowe do nas, w tym m.in. na kurs angielskiego dla firm we Wrocławiu.